Socialna aktivacija+, sklop 3

TUDI TI ŠTEJEŠ – TE TU GEJNS

Financiranje

Projekt Socialne aktivacije+, sklop 3 z naslovom TUDI TI ŠTEJEŠ – TE TU GEJNS delno financira Evropska unija in sicer iz Evropskega socialnega sklada plus.
Projekt se izvaja v okviru Programa evropske kohezijske politike 2021-2027:

  • cilja politike 4 »Bolj socialna in vključujoča Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic«,
  • prednostne naloge 7 »Dolgotrajna oskrba in zdravje ter socialna vključenost«,
  • specifičnega cilja ESO4.8 »Pospeševanje dejavnega vključevanja za spodbujanje enakih možnosti, nediskriminacije in aktivne udeležbe ter povečevanje zaposljivosti, zlasti za prikrajšane skupine (ESS+)«.

CILJI

Javni razpis zasleduje doseganje naslednjih specifičnih ciljev:

  • zagotavljanje dostopnih, raznolikih in kakovostnih programov SA+, ki udeležencem zagotavljajo:
    • razvoj socialnih kompetenc,
    • dvig funkcionalnih kompetenc za aktivno reševanje socialnih problematik,
    • dvig motivacije in opolnomočenje za vstop na trg dela,
    • dvig oziroma pridobitev delovnih kompetenc, tj. uporabnih znanj, spretnosti in sposobnosti za izboljšanje možnosti vstopa na trg dela.
  • okrepitev sodelovanja različnih deležnikov v lokalnem/regionalnem okolju, ki se aktivno ukvarjajo z udeleženci, kot npr. pristojnega centra za socialno delo (v nadaljevanju: CSD), Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (v nadaljevanju: ZRSZ), nevladnih organizacij, izobraževalnih in zdravstvenih ustanov ter drugih deležnikov, z namenom čim širšega prepoznavanja problematike udeležencev ter iskanja možnosti za njihovo vključevanje v najrazličnejše programe oziroma na trg dela.
 

Namen programov SA+ za romske ženske je okrepiti njihovo socialno vključenost v širše družbeno okolje, povečanje motivacije in krepitev obstoječih ter pridobitev novih socialnih in funkcionalnih kompetenc za reševanje zanje značilnih specifičnih življenjskih in socialnih situacij, ki jih postavljajo v odvisen položaj in jim omejujejo možnosti vključevanja in integracije v širše socialno okolje. Številne pripadnice ciljne skupine živijo v Sloveniji z omejenimi stiki s širšo (lokalno) skupnostjo oziroma imajo zelo malo možnosti navezave stikov in vzpostavljanja odnosov s pripadniki širše skupnosti, kar jim onemogoča integracijo v okolje. Navedeno posledično vpliva na njihov položaj v družbi, družini in posredno tudi na položaj njihovih otrok, kar vodi do medgeneracijskega prenosa vzorcev socialne izključenosti.

IZVEDBA IN TRAJANJE

Vodilni partner projekta SA+, slop 3 z naslovom TUDI TI ŠTEJEŠ – TE TU GEJNS je LU Lendava in glede na izvedbo pokriva območje Lendave vse do Beltinec. Za območje Murske Sobote in Goričkega pa skupaj sodelujemo LU M. Sobota in Mozaik – Društvo za socialno vključenost. 

Program se aktivno izvaja od 1. 10. 2024 in se bo predvidoma zaključil 30. 9. 2027. 

Skupaj se bo izvedlo 10 skupin (5 Lendava, 5 Murska Sobota) in v program bi se naj vključilo predvidoma 150 romskih žensk.

Program za udeleženke

Sestavljen je iz treh modulov, ki obsegajo skupaj 268 ur izvedbe.
MODUL I: zajema 144 skupinskih ur aktivnosti, razvijanje socialnih in funkcionalnih kompetenc (traja 3 mesece). Teme delavnic so: MOJE ZGODBE, TUDI TO ZMOREM, MOJE OKOLJE IN JAZ V NJEM, JAZ V ODNOSU DO DRUGIH, BITI SAMA SVOJA, V OKOLJU LAHKO BOLJE DELUJEM, ZMOREM. Vsaki udeleženki pa je na teden nudena tudi 1 ura individualnega pogovora z mentorji programa.

MODUL II: zajema 96 ur pridobivanja praktičnih izkušenj na trgu dela ali udejstvovanja v učnem/delovnem projektu (traja 2 meseca). Prav tako je udeleženkam programa nudena individualna ura razgovora na teden v času trajanja tega modula.

MODUL III: zajema 48 ur približevanja trgu dela (traja 1 mesec) in 1 ura individualne pomoči vsaki udeleženki na tedenski ravni.
Udeleženke programa so upravičene tudi do povračila potnih stroškov, malice in denarne nagrade za prisotnost.

AKTUALNO

AKTUALNO

Trenutno na LUMS, ob torkih, sredah in četrtkih med 8.30 in 11.30 uro, v sodelovanju z Društvom Mozaik, izvajamo 1. skupino SA+, sklop 3 za območje M. Sobote in imamo vključenih 15 romskih žensk (kar je tudi maksimum skupine).
Ta skupina obiskuje aktivnosti od 1. 10. 2024 in bo zaključila z izvedbo programa 31. 3. 2025.
V tem času smo izvedli že kar nekaj zanimivih aktivnosti, da se bolje spoznamo. Udeležile smo se raznih lokalnih prireditev, izvedli pohod do paviljona EXPANO,  imeli tematske delavnice pred prazniki in kuhali v prostorih Hiše sadeži družbe. Poslušali smo različna predavanja o zdravem načinu življenja v sodelovanju s CKZ M. Sobota ter predavanje o varnosti v prometu v sodelovanju s policistom T. Trajbaričem. Sodelujemo tudi z ostalimi zunanjimi deležniki v lokalnem okolju. Obiskali smo zavetišče za brezdomne osebe Murska Sobota in skupaj z njimi ustvarjali božične dekoracije. V spodnji galeriji se nahaja nekaj fotografij naših dosedanjih aktivnosti…

KONTAKT:

Martina Križanič

organizatorka izobraževanja odraslih

Telefon: 02 536 15 73

Mobitel: 064 140 870

e-mail: martina.krizanic@lums.si

Galerija fotografij:

Dostopnost